۸ راهکار چیدمان دکوراسیون سبک نئوکلاسیک که حتماً باید بدانید!

سبک نئوکلاسیک
طراحی‌های داخلی نئوکلاسیک اصلی و نئوکلاسیک مدرن عناصر مشابهی دارند. اما تفاوت اصلی این دو در استفاده از مبلمان ظریف معاصر و مدرن و رویکرد مینیمالیستی در چیدمان است. به طور کلی، عناصر اصلی چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک به قرار زیر است ...
سبک نئوکلاسیک

دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک ریشه در تاریخ داشته و با جذابیت و زیبایی که دارد، شما را جذب خودش می‌کند. بسیاری از ما به معماری و عناصر طراحی سبک کلاسیک گرایش داریم؛ مقاومت در مقابل تقارن، دقت و شکوه طراحی کلاسیک سخت است و دقیقاً به همین دلیل، طراحی داخلی نئوکلاسیک مدرن در سال های اخیر خیلی محبوب شده است.

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ سان مبل، قصد داریم سبک نئوکلاسیک را به شما معرفی کرده و نکته هایی را برای چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک ارائه دهیم.

چیدمان دکوراسیون سبک نئوکلاسیک چیست؟

 

چیذمان نئوکلاسیک

یکی از محبوب‌ترین ترندهای امروزی، چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک است. با این حال، زیبایی چشمگیر آن ریشه در عصر عقل و منطقِ قرن هجدهم دارد. در این دوره هنرمندان و فیلسوفان به تفکر عقلانی و اعتدال روی آوردند. دلیل آن هم این بود که می‌خواستند از ماهیت سطحی و زودگذر طراحی روکوکو دور شوند؛ در نتیجه، فضاهای داخلی از تزئینات بیش از حد به سمت تقارن و طرح‌های کم‌رنگ حرکت کردند. به همین دلیل است که جزئیات تزئینی و معماری مینیمال، مانند ستون‌ها و قرنیزها، در مرکز توجه قرار گرفتند. طراحی نئوکلاسیک مدرن حال و هوای معاصر دارد و در عین حال، فضا را لوکس می‌کند.

تاریخچه چیدمان سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

در اواسط قرن هجدهم در اروپا، ثروتمندترین اعضای جامعه برای الهام گرفتن از معماری دوران باستان، به اصول طراحی ویتروی و آثار معمار رنسانس، آندره آ پالادیو، روی آوردند. این سبک هم نمای داخلی و هم خارجی ساختمان‌ها را تحت تأثیر قرار داد.

کشف مجدد پمپئی و هرکولانیوم در دهه ۱۷۰۰ باعث افزایش علاقه مردم به دکوراسیون داخلی کلاسیک، به ویژه در فرانسه و ایتالیا شد. بسیاری از طراحی‌های اولیه به جای وام گرفتن از دکوراسیون داخلی دوران باستان، از نقوش معروف معماری در داخل خانه استفاده می‌کردند. با این حال، با تکامل سبک نئوکلاسیک، فضای داخلی بیشتر بر اساس مبلمان و دکوراسیون دوره کلاسیک استوار شد.

امروزه، این سبک هنوز هم طرف‌داران خودش را دارد، اگرچه تا حدودی به روز و مدرن‌تر شده است. نئوکلاسیک از آنجایی که نسبت به سبک‌های روکوکو و باروک که مجلل بودند، ساده‌تر است، توانسته جذابیت پایدارتری به دست آورد. نمونه‌های زیادی از معماری و طراحی نئوکلاسیک در ساختمان‌های عمومی در سراسر جهان وجود دارد.

ویژگی‌های چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟

چیدمان دکوراسیون سبک نئوکلاسیک بر اساس خانه‌های اروپایی‌ها و آمریکایی‌های ثروتمند در دهه ۱۷۰۰ و اوایل ۱۸۰۰ است. آنها به نوبه خود، این سبک را بر اساس تصورشان از دوره کلاسیک، به ویژه یونان و روم باستان استوار کردند. این موضوع در ویژگی‌هایی مانند پرداخت‌ها و قالب گیری، به ویژه تقلید از ستون‌های کلاسیک دیده می‌شود.

علاوه بر این، سبک نئوکلاسیک از عناصر چوبی زیادی در مبلمان استفاده می‌کند. این سبک به ظرافت و بدون داشتن تاریخ انقضا معروف است. به بیان دیگر، بدون اینکه نگران از مد افتادن آن باشید می‌توانید از چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک در خانه خود استفاده کنید. سبک نئوکلاسیک در مقایسه با برخی از سبک‌های مجلل‌تر آن زمان، ساده‌تر است و کمتر بر روی نشان دادن ثروت تمرکز دارد.

اولین قدم برای ایجاد یک چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک جذاب، یادگیری ویژگی‌های آن است. چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک حال و هوای ظریفی شبیه به طراحی داخلی سنتی دارد. به علاوه، این سبک معماری پایدار بوده و طراحی لوکس به سبک مدرن و معاصر را نشان می‌دهد.

عناصر چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک

سبک نئوکلاسیک

طراحی‌های داخلی نئوکلاسیک اصلی و نئوکلاسیک مدرن عناصر مشابهی دارند. اما تفاوت اصلی این دو در استفاده از مبلمان ظریف معاصر و مدرن و رویکرد مینیمالیستی در چیدمان است. به طور کلی، عناصر اصلی چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک به قرار زیر است:

  • بر خطوط افقی و عمودی تأکید شده است.
  • مبلمان و آثار هنری بدون تاریخ انقضا (مبلمانی که از مد نمی‌افتند.)
  • چیدمان متقارن و عناصر تزئینی هندسی
  • جزئیات به سبک معماری کلاسیک، مانند ستون‌های یونانی و سقف‌های بلند
  • چیدمان‌ خلوت و جادار با تکیه به سبک مینیمالیسم
  • پنجره‌ها و آینه‌های بزرگ که اجازه می‌دهند نور زیادی به اتاق‌ها سرازیر شود.

استفاده از چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک در خانه

سبک نئوکلاسیک به عنوان یک سبک طراحی محبوب، جذابیت ثابتی دارد که می‌تواند تقریباً در هر فضایی زیبا و مناسب باشد و هیچ‌وقت از مد نمی‌افتد. بسیاری از مردم زمانی که دکوراسیونی دنج‌تر و کلاسیک‌تر از سبک‌های مدرنیسم اسپارتانه می‌خواهند، سبک نئوکلاسیک را به کار می‌برند. دقیقا به این دلیل است که ما در سان مبل به صورت تخصصی به طراحی و ساخت مبلمان نئوکلاسیک می‌پردازیم.

گنجاندن چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک در خانه، از اتاق نشیمن گرفته تا حمام، مطمئناً نیازمند دانش است. در اینجا چند راه برای چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک ارائه داده‌ایم:

۱. رنگ را در نظر بگیرید

طراحی داخلی مدرن نئوکلاسیک منعکس کننده پالت رنگ‌های اصلی است؛ رنگ‌های خاکستری، آبی، سبز و زرد کم رنگ و ملایم اغلب با رنگ‌های سفید و کرم همراه هستند. طرح‌ها کنتراست پایینی دارند، اما می‌توانند دارای رنگ‌های برجسته، مثل مشکی، نقره‌ای یا طلایی، برای تأکید بر عناصر طراحی باشند. نتیجه کار لوکس و در عین حال ساده و مدرن است.

۲. پنجره‌ها را با پرده بپوشانید

طراحی داخلی نئوکلاسیک دارای ویژگی‌های معماری برجسته‌ای است و گاهی اوقات، تلطیف کردن این جنبه‌ها راه خوبی برای متعادل و مدرن‌تر کردن ظاهر فضا است. به همین دلیل است که پرده‌ها برای پنجره‌های بزرگ و سقف‌های بلند ضروری هستند. پرده‌ها نه تنها گرما را افزایش می‌دهند، بلکه وقتی به درستی انتخاب شوند، می‌توانند مقیاس نسبت‌های نئوکلاسیک را هم برجسته‌تر کنند.

حتماً پرده‌هایی را که از سقف تا کف هستند، انتخاب کنید تا کاملاً به زمین برسند یا حتی کمی روی زمین بریزند. همچنین، مواد سنگین مانند کتان، مخمل، ابریشم یا ابریشم مصنوعی را انتخاب کنید که بهترین کیفیت را دارند.

۳. از جزئیات نئوکلاسیک در دکور خانه استفاده کنید

اگرچه طراحی داخلی نئوکلاسیک دارای فضایی مجلل است، اما در آن سعی بر متعادل نگه داشتن فضا می‌شود. طراحی داخلی نئوکلاسیک به عنوان سبکی معتدل، تنها با افزودن قطعاتی که ارزش زیادی دارند، دکوراسیون اتاق‌ها را متعادل می‌کند. پس نکته کلیدی این است که تجمل و ظرافت را ترکیب کنید تا فضایی ظریف و آرام و متعادل داشته باشید. یعنی می‌توانید در کنار مبلمان مدرن و مینیمال خود از مجسمه‌ها، آباژورها و تابلوهای هنری به سبک نئوکلاسیک استفاده کنید تا با حفظ تعادل فضا، حال و هوایی مجلل به خانه شما ببخشند.

استفاده از ظروف چینی، گلدان‌های کارشده و یا آینه‌ها در دکوراسیون نئوکلاسیک بسیار محبوب هستند؛ اما موقع تزیین خانه، در انتخاب دکوراسیون دقت کنید. مواردی را انتخاب کنید که نه تنها فضا را زیبا می‌کنند، بلکه ارزش نئوکلاسیکی هم دارند. به‌عنوان‌مثال، یک گلدان خیره کننده با یک دسته گل سرسبز به تنهایی بهتر از یک چیدمان به هم ریخته است. همین موضوع در مورد آثار هنری یا مجسمه‌های دکوری هم صدق می‌کند.

۴. شکل اصلی سبک نئوکلاسیک را در خانه حفظ کنید

چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک متواضع و متین است و مطمئناً این ویژگی‌ها در نقوش تزئینی آن نمایان می‌شود. دیوارها اغلب تزئینات زیادی ندارند؛ شاید کمی جزئیات گل‌دار در بعضی قسمت‌ها و یا گچ‌بری‌های مختصر. در ارتفاع بالا نزدیک به سقف هم قالب‌گیری قرنیز می‌تواند حال و هوای نئوکلاسیک را به ساختار اتاق اضافه کند.

هنگام تزئین خانه خود، طرحی را به عنوان یک ویژگی برجسته به سالن پذیرایی اضافه کنید؛ به‌عنوان‌مثال، کوسن‌ها یا فرش‌های طرح‌دار، ظروف دارای نقوش؛ طرح‌هایی مانند پترن‌های پرپیچ و خم یا گل‌های جفتی، برای دکور نئوکلاسیک مناسب هستند.

۵. جزئیات معماری را به فضا اضافه کنید

اگر خانه خود را از ابتدا طراحی می‌کنید، ویژگی‌های معماری نئوکلاسیک را به خانه خود اضافه کنید. از جمله دیوارهای بلند، پنجره‌های بزرگ، ستون‌ها و فضاهای بزرگ قطعاً یک بوم ایده‌آل ایجاد می‌کنند. علاوه بر این، کف‌های روکش شده با سنگ مرمر را هم در نظر بگیرید تا ظاهری مجلل‌تر به خانه خود بدهید.

۶. آینه‌های بزرگ در خانه اجرا کنید

آینه‌ها در طراحی داخلی به سبک نئوکلاسیک عملکردی دوگانه دارند. از یک طرف، به عنوان یک عنصر عالی، به همان اندازه که ظریف هستند، پیچیده عمل می‌کند. علاوه بر این، استفاده از آینه‌های متعدد می‌تواند تقارن را افزایش دهد و همچنین نور اتاق را چند برابر کند. از طرف دیگر، قاب تزئین شده یک آینه هم به تلطیف کردن خطوط صاف طراحی نئوکلاسیک کمک کرده و فضا را متعادل‌تر می‌کند.

۷. آرامش را زیر پا بیاورید

یک فرش دقیقاً همان چیزی است که برای تکمیل فضای داخلی نئوکلاسیک به آن نیاز دارید. نه تنها زیبا خواهد بود، بلکه از پژواک صدا در اتاق‌های بزرگ با کف سخت هم جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، یک فرش مدرن مخملی می‌تواند به سالن شما گرما ببخشد.

۸. با تقارن بازی کنید

تقارن یکی از عناصر اصلی طراحی داخلی قرن ۱۸ و مدرن نئوکلاسیک است. چنین ساختاری در طراحی مطمئناً می‌تواند رسمی و در عین حال آرامش بخش باشد؛ چون ذهن بر گروه بندی منطقی استوار است. یک چیدمان متقارن دو کاناپه با دسته‌های رولی و یا یک جفت صندلی استراحت که در اطراف یک شومینه قرار گرفته‌اند را امتحان کنید. از طرف دیگر، تعادل را از طریق جزئیات ساختاری نئوکلاسیک، مانند قالب‌گیری دیوارها، پنجره‌ها یا نورپردازی نشان دهید.

سخن پایانی

در طول قرن‌های ۱۸ و ۱۹ در اروپا و تا حدودی آمریکا، چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک به عنوان یکی از گرایش‌های طراحی غالب در رقابت با رمانتیسم ظاهر شد. امروزه، این سبک همچنان به عنوان یک سبک زیبای پایدار و همیشگی محبوب است. البته اکثر طراحان مدرن، از عناصر مدرن در این سبک استفاده کرده‌اند؛ با این وجود، بسیاری از عناصر طراحی از دهه ۱۷۰۰ هنوز در آن قابل مشاهده است.

تقارن مهم‌ترین اصل در چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک است که باید در همه جای خانه آن را رعایت کنید. استفاده از دکورهای برجسته مثل مجسمه‌ها، آینه‌های بزرگ با فریم‌های کارشده، کوسن‌ها و فرش می‌تواند جذابیت بیشتری به فضای شما بدهد.

در این مقاله در مورد طراحی داخلی نئوکلاسیک صحبت کرده و نکاتی را در مورد نحوه چیدمان دکوراسیون نئوکلاسیک به شما ارائه دادیم. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. لطفاً و حتماً به این مقاله امتیاز دهید.

۵/۵ از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
error: