مبلمان نئوکلاسیک را بهتر بشناسید!

سبک نئوکلاسیک
مبلمان نئوکلاسیک در طراحی داخلی، طرفداران زیادی را در سراسر جهان دارد؛ مخصوصاً بین کسانی که عاشق تجمل هستند. دلیل آن هم این است ...
سبک نئوکلاسیک

سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی، طرفداران زیادی را در سراسر جهان دارد؛ مخصوصاً بین کسانی که عاشق تجمل هستند. دلیل آن هم این است که این سبک با خطوط ظریف و راحتی مبلمان تعریف می‌شود و می‌تواند در عین حال مجلل هم باشد.

سبک نئوکلاسیک، عناصر کلاسیک را با عناصر مدرن ترکیب می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال، ممکن است در کنار نورپردازی LED، قاب‌های گچ‌بری را در این سبک ببینید. با این حال، قانون در سبک نئوکلاسیک این است که حداقل یک عنصر، مثلاً مبل، باید در اتاق وجود داشته که کاملاً کلاسیک باشد.

سبک نئوکلاسیک همیشه به معنی سادگی و ظرافت بوده است. در واقع، در آن زمان، در مقابل سبک باروک، سبکی مجلل و باشکوه ایجاد شد. امروزه این سبک می‌تواند طرح‌های کلاسیک و مدرن را در یک ترکیب عالی با هم ترکیب کند.

قبل از این که خانه خود را به سبک مبلمان نئوکلاسیک دکور کنید، باید ویژگی‌های اصلی آن را بدانید؛ بنابراین در این مقاله در مورد مبلمان نئوکلاسیک و ویژگی‌های آنها اطلاعات مفیدی را به شما ارائه می‌دهیم.  

سبک نئوکلاسیک چیست؟

سبک نئوکلاسیک استایلی از مبلمان است که در اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ پدیدار شد. در ایتالیا، کابینت‌سازان، مبلمان عتیقه را حکاکی کردند، کشوها، میز و کمد را با منبت‌ها و طرح‌ها تزئین کردند. یکی از عناصری که هنوز هم این سبک را مشخص می‌کند، جزئیات زیاد، اشکال هندسی و خطی است.

سبک نئوکلاسیک در سال ۱۸۰۰ در ایتالیا و پس از آن در سه سبک گسترش یافت:

 • دایرکتوری (Directoire): سبکی سنگین که عناصر اصلی آن کمد، صندلی و بوفه‌های چوب ماهون همراه با چوب درختان میوه مانند گردو، لیمو، افرا و سنجد بود. اثاثیه با نخل‌ها، ستون‌ها، شیرهای بال‌دار، ابوالهول و … که نمونه‌هایی از دوره تاریخی مربوطه بودند، تزئین شده بود.
 • امپراتوری (Empire): سبکی که هنوز به خاطر سخت‌گیری‌هایش در یادها مانده است. این سبک با مبلمان با سطوح صاف که از چوب‌هایی مانند چوب ماهون و گردوی هندی استفاده می‌کند، شناخته می‌شود. تزئینات برنزی که برای تزیین دسته‌های صندلی یا پایه میزهای جلو مبلی استفاده می‌شد، عناصر مشخصه این سبک بودند.
 • مرمت (Restoration): سبکی که در آن تولید انبوه مبلمان در کارخانه‌ها، جای کار دست ساز  صنعتگر را در بین سال‌های ۱۸۱۵ تا ۱۸۳۰ گرفت. در این دوره، مبلمان در مقادیر بیشتری تولید می‌شد. اثاثیه همچنان زیبا، اما کاربردی‌تر بودند. چوب‌های مورد استفاده چوب ماهون، گردو، افرا و سرو و برای تزیینات از چوب گل محمدی و فلز استفاده می‌شد.

ویژگی‌های مبلمان سبک نئوکلاسیک

ناهار خوری لویی

 در سبک مبلمان نئوکلاسیک، اشکال سنتی ترکیب می‌شوند و با محیط‌های مدرن تطبیق پیدا می‌کنند. اغلب، اتاق‌هایی با مبلمان نئوکلاسیک با اثاثیه مینیمالیستی‌تر ترکیب می‌شوند و سبکی پیچیده و در عین حال کاربردی برای زندگی روزمره ایجاد می‌کنند.

سبک مبلمان نئوکلاسیک بر تناسبات، خطوط، اشکال و ترکیب متعادل داخلی تمرکز دارد، اما عنصر اصلی این است که اتاق‌هایی که به این سبک مبله می‌شوند باید قابل استفاده و کاربردی بوده تا پاسخگوی نیازهای فعالیت‌های مختلف روزانه باشند.

قانون مهم این سبک این است که افراط و تفریط در آن جایی ندارد. نقش تزئینی اصلی را چیدمان هماهنگ اشیا و اثاثیه، پارچه‌ها و رنگ‌ها ایفا می‌کند. در این سبک، فضا نباید مانند سبک کلاسیک، سنگین باشد.

امروزه داشتن دکوراسیون داخلی به سبک نئوکلاسیک به چه معناست؟

امروزه داشتن دکوراسیون داخلی به سبک نئوکلاسیک به معنای پیروی از قوانین خاصی است تا فضای داخلی خانه، پیچیده، شیک و کاربردی بوده و با سبکی مدرن ترکیب شود.

مبلمان نئوکلاسیک هم برای سالن پذیرایی مناسب است و هم برای اتاق خواب؛ نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که آن را به طور مداوم در هر اتاق از خانه خود به کار ببرید.

در یک خانه، فضای داخلی نئوکلاسیک متفاوت است زیرا:

 • با تزئینات و طراحی متعادل و متوسط ساخته شده و هرگز در طراحی زیاده روی نشده است.
 • دارای رنگ‌های طبیعی و کم‌رنگ است.
 • دارای جزئیات زیاد مانند حاشیه‌ها یا قاب‌های گچ‌بری، آینه‌ها و الگوهای کلاسیک است.
 • در اتاق‌های بزرگ با پنجره‌های زیاد و سقف‌های بلند استفاده می‌شود.
 • در ساخت و همین‌طور چیدمان مبلمان نئوکلاسیک از قوانین تقارن استفاده می‌شود.

۸ عنصر کلیدی برای داشتن مبلمان نئوکلاسیک در خانه

در هر استایلی از مبلمان خانه، لازم است که تداوم رعایت شود؛ یعنی هر سبکی که برای اتاق پذیرایی خود انتخاب می‌کنید، از همان سبک برای اتاق خواب هم استفاده کنید. مبلمان نئوکلاسیک هم برای سالن پذیرایی و هم برای اتاق خواب مناسب هستند. با این حال، شناختن ویژگی‌های اصلی مبلمان نئوکلاسیک مهم است.

در زیر، ۸ عنصر کلیدی را به شما معرفی خواهیم کرد که خانه شما را به یک خانه اصیل با سبک مبلمان نئوکلاسیک تبدیل می‌کند.

پالت‌های رنگی کلاسیک و کم‌رنگ

در هر پروژه طراحی داخلی، مهم‌ترین قدم اولین قدم است و آن تنظیم پالت رنگی مناسب برای زمینه مبلمان است.

در این مورد، سبک مبلمان نئوکلاسیک نیاز به طیف رنگ‌هایی دارد که با ماهاگونی شروع می‌شود و با جزئیاتی مثل ورق طلا و نقره برجسته سازی می‌شوند.

رنگ‌های معمول سبک مبل نئوکلاسیک به روشن‌تر کردن اتاق که هم کلاسیک و هم مدرن است، کمک می‌کند.

دیوارهای نقاشی شده با دست یا کاغذ دیواری شده

نحوه تزئین دیوارها به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. با توجه به سلیقه خود، یکی از روش‌های نقاشی با رنگ‌های پاستلی یا کاغذ دیواری به سبک نئوکلاسیک با چاپ، نقوش آرابسک (نقوش عربی یا اسلامی) و یا نقوش یونانی را انتخاب کنید. این دو روش لزوماً نباید جداگانه انتخاب شوند! شما می‌توانید با رنگ آمیزی قسمت بالای دیوار و استفاده از کاغذ دیواری در قسمت پایین، هارمونی رنگی خوبی ایجاد کنید.

نورپردازی تزئینی

برای تزیین خانه خود با سبک نئوکلاسیک، توصیه می‌کنیم از چند آباژور تزئینی با طرح کلاسیک استفاده کنید. نورپردازی یکی از مهم‌ترین عناصری است که موقع تصمیم گیری برای داشتن دکوراسیون سبک نئوکلاسیک باید در نظر گرفته شود.

لوسترهای بزرگ را برای مرکز اتاق انتخاب کنید، با آویزهای کریستالی یا دیوارکوب‌هایی با پایه‌های شیشه‌ای یا کریستالی. همچنین می‌توانید آباژورهای رومیزی را با پایه‌های طلاکاری شده چوبی، مسی، آهنی یا برنجی انتخاب کنید. هدف پخش نور ملایم در اتاق است.

مبلمان با جزئیات تزئینی گران‌بها

اگرچه قانون شماره یک سبک مبلمان نئوکلاسیک، سادگی است، اما فضای اتاق باید با جزئیات خاصی تزیین شود تا ظریف به نظر برسد.

کتیبه‌ها، قرنیزها، حاشیه‌های گچ‌بری و ستون‌های معمولی دوره امپراتوری در عصر نئوکلاسیک باعث زیباسازی مبلمان نئوکلاسیک شما می‌شوند.

مبلمان نئوکلاسیک باید با خطوط ملایم، دکور شده با تزئینات طلایی (یا نقره‌ای) باشند تا فضایی گرم و جذاب به اتاق‌ها ببخشند.

کف پارکت یا سنگ مرمر

مبل فرانسوی

 کف پارکت یا سنگ مرمر نمونه خانه‌هایی است که به سبک نئوکلاسیک مبله شده‌اند. معمولاً کف‌پوش پارکت از چوب جامد سنتی ساخته می‌شود که ارزش و زیبایی بیشتری دارد.

کف‌های مرمر (سنگ طبیعی) نیز یک ماده تصفیه‌شده و سرد در نظر گرفته می‌شوند، بنابراین برای محیط‌های داخلی و خارجی لوکس مناسب هستند.

مرمرهای پرکاربرد عبارت‌اند از:

 • مرمر سنگ آهک کریپتوکریستالی
 • مرمر سرپانتین
 • مرمر سنگ آهک کریستالی

این ماده بسیار بادوام برای روشن‌تر کردن محیط استفاده می‌شود.

فرش‌های سبک کلاسیک

برای تنظیم دقیق مبلمان نئوکلاسیک، افزودن عناصر تزئینی مانند فرش، به ویژه اگر فرش دستباف ایرانی باشد، بسیار به زیباسازی فضا کمک می‌کند. ویژگی اصلی که فرش ایرانی را از انواع دیگر متمایز می‌کند، دستباف بودن آن و تعداد زیاد گره‌ها است.

لوازم جانبی پرکار

برای اینکه سالن پذیرایی نئوکلاسیک خود را زیباتر سازید، می‌تواند از وسایل جانبی زیر استفاده کنید:

 • گلدان‌هایی با جزئیات طلا و نقش برجسته
 • شمعدان برنجی با روکش طلا یا نقره
 • ظروف نقره‌ای
 • بشقاب چینی تزئینی رنگ شده برای قفسه‌های ویترین

کوسن‌های ریز دوزی شده

در آخر، فراموش نکنید که با افزودن کوسن‌های تزئینی ساخته شده از پارچه‌های ظریف با جزئیات گران‌بها، ظرافت و زیبایی مبل نئوکلاسیک خود را افزایش دهید.

برای انتخاب کوسن می‌توانید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • پارچه مخمل
 • پارچه ابریشمی و ساتن
 • منگوله
 • چین دوبله و دکمه
 • گل‌دوزی استادانه

همه اقلام بالا با جزئیات بصری عالی سبک نئوکلاسیک است و ظاهری مجلل به مبلمان‌های مختلف می‌بخشد.

مزیت استفاده از مبلمان نئوکلاسیک

مبل کویین فرانسوی

 اگر خانه خود را به سبک نئوکلاسیک مبله کنید به این معنی است که می‌خواهید فضای نشیمن زیباتری داشته باشید. آنچه سبک مبل نئوکلاسیک را از سبک‌های دیگر متمایز می‌کند این است:

 • دیوارها و سقف‌ها با قاب، کتیبه، طاقچه و طاق تزئین شده‌اند.
 • رنگ‌های ملایم، مانند سفید و بژ، همراه با طلایی استفاده شده‌اند.
 • نورپردازی با پنجره‌ها و لوسترهایی بزرگ انجام می‌شود.

محبوبیت سبک نئوکلاسیک سال به سال در حال افزایش است، زیرا نشان دهنده بازگشت به دوران گذشته و سادگی است.

بازگشت به گذشته در انتخاب مواد مورد استفاده برای ترکیب عناصر مختلف مبلمان نیز وجود دارد؛ مواد سازگار با محیط زیست و پایدار مانند چوب، سنگ مرمر و سنگ طبیعی در این سبک استفاده می‌شود که یادآور سبک دوران کلاسیک بوده و در عین حال با اشکال و طرح‌های مدرن ترکیب شده است.

چه عناصری سبک نئوکلاسیک را از سبک‌های دیگر متمایز می‌کند؟

در مقایسه با سایر سبک‌های مورد استفاده در مبلمان، سبک مبل نئوکلاسیک ساده‌ترین و کاربردی‌ترین است. این سبک با سادگی خطوط مشخص می‌شود، ظرافت را نیز در نظر می‌گیرد و فضایی را برای شکل‌های گرد و تزئینات نقاشی شده ایجاد می‌کند.

به طور معمول، شمعدان، قاب عکس و آینه‌های بزرگ با قاب‌های طلایی، همراه با مبل نئوکلاسیک استفاده می‌شود.

مبلمان نئوکلاسیک با ترکیب عناصر، مواد و تزئینات طراحی مدرن جان می‌گیرند و اتاق‌ها و فضاهای منحصر به فردی را ایجاد می‌کنند. تقارن و تعادل از ویژگی‌های این سبک است که آن را از سایر سبک‌ها متمایز می‌کند.

سخن پایانی

طراحی داخلی سبک نئوکلاسیک در اصل بر اساس دکوراسیون داخلی خانه کلاسیک در یونان و رم بود. این سبک بر ظرافت و پیچیدگی تمرکز دارد، اما مانند دوران روکوکو و باروک به نمایش ثروت تأکید ندارد.

امروزه طراحی نئوکلاسیک به دلیل جذابیت همیشگی آن مورد علاقه بسیاری از صاحبان خانه و طراحان داخلی است. بسیاری از ساختمان‌های عمومی در سراسر جهان نیز از معماری و طراحی نئوکلاسیک استفاده کرده‌اند.

سبک نئوکلاسیک به طور کلی برای توصیف هر قطعه هنری یا معماری، از قرن هجدهم به بعد، استفاده می‌شود که از فرهنگ کلاسیک الهام می‌گیرد؛ چه به معنای استفاده از نقوش و ایده‌هایی از هنر کلاسیک باشد، یا کپی برداری کامل از آن.

مهم‌ترین فاکتورهایی که برای داشتن مبلمان نئوکلاسیک باید در نظر بگیرید، پالت رنگی و جزئیات در تزئینات هستند.

در این مقاله در مورد مبلمان سبک نئوکلاسیک صحبت کردیم و راه‌هایی را برای ایجاد دکور نئوکلاسیک ارائه دادیم؛ امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

۵/۵ از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
error: