انواع سبک مبلمان فرانسوی و ویژگی آن‌ها

مبلمان فرانسوی
اگر شما هم شیفته دکوراسیون داخلی و مبلمان سبک فرانسوی هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از بلاگ سان مبل را تا آخر بخوانید؛ در این مقاله قصد داریم در مورد سبک‌های مبل فرانسوی ...
مبلمان فرانسوی

با شنیدن کلمه مد یا فشن، یاد کدام کشور می‌افتید؟

درست است؛ فرانسه!

فرانسه را می‌توان به عنوان پیشرو صنعت مد در جهان معرفی کرد. این کشور از گذشته دور سبک‌های مختلف مد را به سراسر جهان صادر کرده و مهم‌ترین جایگاه را در این صنعت دارد.

ممکن است بپرسید خب، این چه ربطی به مبلمان و دکوراسیون داخلی دارد. باید بدانید که مبلمان و اثاثیه منزل بخش مهم و بزرگی از صنعت مد به حساب می‌آید؛ از آن جایی که فرانسه کشور اول در عرصه مد محسوب می‌شود، طبیعی است که مبل فرانسوی هم جزو محبوب‌ترین و زیباترین مبل‌ها در جهان باشد.

اگر شما هم شیفته دکوراسیون داخلی و مبلمان سبک فرانسوی هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از بلاگ سان مبل را تا آخر بخوانید؛ در این مقاله قصد داریم در مورد سبک‌های مبل فرانسوی، انواع مدل‌های مبلمان فرانسوی و ویژگی‌ها و مشخصات آن‌ها صحبت کنیم.

تاریخچه مبلمان فرانسوی

مبلمان فرانسوی

مبل‌های سبک کلاسیک فرانسوی یکی از باشکوه‌ترین مبل‌های کلاسیک در جهان هستند که به دلیل طراحی منحصر به فرد، محبوبیت زیادی در بازارهای بین‌المللی دارند. در واقع این سبک مبل فرانسوی در قرن‌های گذشته برای بورژواهای فرانسوی (اشراف و ثروتمندان) طراحی می‌شد که قیمت و کیفیت بسیار بالایی داشتند.

در همان سال‌ها، سبک دیگری از مبلمان فرانسوی رایج شد که مبل‌های مخصوص طبقه کارگر و متوسط را طراحی و تولید می‌کرد که ضمن حفظ راحتی، زرق و برق کمتری نسبت به مبل‌های سلطنتی داشته و ارزان‌تر بودند. به این ترتیب، طبقه متوسط می‌توانستند از پس هزینه‌های آن برآیند.

باید بدانید طرح‌ها و الگوهای اصلی مد در فرانسه (چه در زمینه لباس و چه در زمینه اثاثیه خانه) همیشه از پاریس شروع می‌شده و بعد از آن، با فاصله زمانی زیاد، از این طرح‌ها برای تأمین شهرهای دورتر فرانسه استفاده می‌کردند.

طراحی و ساخت مبل‌های زیبا در فرانسه از دوره لویی چهاردهم دچار تغییرات گسترده‌ای شد و شکل جدی‌تری به خود گرفت. بعد از آن، طی دوره‌های مختلف سبک‌های روکوکو و باروک در مبلمان فرانسوی محور اصلی طرح‌ها و الگوبرداری‌ها شدند. باید بدانید سبک روکوکو بعد از سبک باروک در دوره لویی شانزدهم (آخرین شاه بوربن فرانسه) پا به عرصه گذاشت.

سبک مبل فرانسوی

سبک مبلمان فرانسوی به سه دسته کلی تقسیم می‌شود:

  • مبلمان سلطنتی فرانسوی
  • مبلمان پاریسی
  • مبلمان استانی فرانسوی

هر کدام از این سبک‌ها برای قشر خاصی طراحی شده و ویژگی‌های مخصوص خود را دارند. در ادامه، در مورد هر سبک مبل فرانسوی بیشتر توضیح می‌دهیم.

مبلمان سلطنتی فرانسوی (French Royal Furniture)

صنعت تولید مبل در فرانسه با مبلمان سلطنتی فرانسوی از دوره لویی چهاردهم شکل جدی‌تری به خود گرفت. بهترین مبل سازان فرانسه در این زمان گرد هم جمع شده و خروجی طرح‌ها و الگوهای مختلفی که ارائه دادند، سبک مبل سلطنتی فرانسه را ساخت. بیشتر این مبل‌ها برای کاخ لوور ساخته و همچنان در همین کاخ نگهداری می‌شوند.

مبلمان سلطنتی فرانسوی

مهم‌ترین ویژگی مبل‌های سلطنتی این دوره، تزئینات پر زرق و برق با طرح‌های منبت‌کاری‌شده بر روی چوب مبل، استفاده از چوب‌های آبنوس و گران قیمت و تزئینات دیگری مثل روکش‌های لاک، عاج فیل و صفحه‌های سنگ مرمر است.

مدل مبل روکوکو یکی از مدل‌های سبک سلطنتی است که بیشتر برای اعضای پادشاهی و دربار تولید می‌شدند.

مبلمان پاریسی (Parisian Furniture)

می‌توان گفت سیر طرح‌های مبل‌های فرانسوی بر محوریت سبک مبلمان پاریسی استوار شد. مبل پاریسی فقط یک مدل مبل نیست بلکه نوعی سبک محسوب می‌شود که بر اساس پترن‌های آن، مدل‌های اصلی زیباترین مبل‌ها که جهان امروزه آن را با نام مبلمان فرانسوی می‌شناسند، شکل گرفت.

مبل پاریسی در دوره‌ای کوتاه، تغییرات زیادی را تجربه کرد و سرانجام در قرن نوزدهم با تکامل انقلاب صنعتی، کم‌کم از عرصه مبل‌های فرانسه حذف شد.

آخرین طراح مشهور مبلمان پاریسی، فردی به اسم امیل ژاک روهلمان بود که بسیاری او را به عنوان یک اسطوره می‌شناسند.

مبلمان استانی فرانسوی (Provincial Furniture)

مبلمان استانی فرانسه سبکی دیگر از انواع مبل فرانسوی است که با الهام از طرح‌های نوآورانه مبل پاریسی ساخته می‌شد. این مبل‌ها برای ثروتمندان استان‌های دور فرانسه بود که با وجود ثروت، توانایی تهیه وسایل دکوراسیون اشرافی را نداشتند.

البته نسبت به مبل پاریسی، کمتر به مبلمان استانی فرانسوی پرداخته می‌شد و به همین ترتیب، این سبک مبل قیمت کمتری هم داشت. بیشتر منبت‌کاری‌های پایه مبل‌های استانی ساده بودند و جنس پارچه و چوبی که برای آن‌ها استفاده می‌شد درجه یک نبود. البته تنوع در رنگ‌های این مبل‌ها با مبل‌های پاریسی یکسان بود. طرح‌هایی که بر روی صندلی‌ها و پارچه مبل‌های استانی زده می‌شد، بیشتر گندم بود که بازتاب کننده طبیعت همان استان‌های دورافتاده فرانسه به حساب می‌آمد.

ویژگی‌های اصلی مبل فرانسوی

مبل‌های فرانسوی با این که سبک‌ها و مدل‌های مختلفی را شامل می‌شوند، تقریباً ویژگی‌های یکسانی دارند و در آن‌ها می‌توان پترن‌های اقتباسی از یکدیگر را پیدا کرد.

به طور کلی، می‌توانید در مبلمان فرانسوی ویژگی‌های زیر را پیدا کنید.

  • پایه‌های منبت‌کاری‌شده
  • صندلی‌های ناهارخوری دارای الگوی گندم‌کاری
  • پشتی صندلی با زاویه تقریباً قائم
  • استفاده از پتینه‌های آهکی و پولیش در عمق و روی منبت مبلمان
  • استفاده از سنگ‌های مرغوب برای کف بوفه، میزهای بغل مبلی و میز غذاخوری

انواع مدل مبلمان فرانسوی

مدل‌های مختلف مبل فرانسوی از سبک‌هایی که بالاتر توضیح دادیم الگوبرداری شده‌اند و هر کدام، ویژگی و زیبایی مخصوص خود را دارند. در ادامه، محبوب ترنی مدل‌های مبلمان فرانسوی که در سراسر جهان معروف هستند را معرفی می‌کنیم.

مدل استانی

از روی سبک استانی که در گذشته فرانسه مبل‌های طبقه متوسط رو به بالا از آن تولید می‌شده است، مبل‌های استانی امروزی اقتباس شده‌اند. مبل‌های استانی فرانسوی متریال و طرح‌هایی ساده دارند که باعث می‌شود برای خانه‌ها و فضاهای کوچک، مناسب باشند. منبت‌کاری‌هایی که روی پایه‌ها و دسته‌های این نوع مبل فرانسوی انجام شده است ساده بوده و برای دکوراسیون مینیمال، یک مبل بی نظیر محسوب می‌شود. طرح‌های دشک و پشتی‌های این مبل هم ساده است که باعث می‌شود بتوانید از اکسسوری‌های مختلف خانه، بدون آن که جلوه‌ای شلوغ به فضای اتاق بدهد، در اطراف آن استفاده کنید.

مدل کویین

یکی دیگر از مدل‌های محبوب مبلمان فرانسوی، مدل کویین فرانسوی است. این مبل راحتی بیشتری نسبت به سبک‌های دیگر دارد چون تکیه گاه و دسته‌های آن کمی انحنا داشته و به نوعی برای بدن انسان ارگونومیک محسوب می‌شود. پایه‌ها و دسته‌های منبت‌کاری‌ نشده و به کار رفتن پارچه روی قسمت بالایی دسته (جایی که ساعد فرد قرار می‌گیرد) از ویژگی‌های مبل کویین به حساب می‌آید.

کویین فرانسوی

مدل مارسی

مدل مارسی یکی از مستحکم‌ترین مدل‌های مبلمان فرانسوی است که به دلیل حجیم بودن سایز این مبل‌ها، برای خانه‌ها و فضاهای بزرگ مناسب می‌باشد. این مدل مبل اقتباسی از الگوهای مبل دوره لویی شانزدهم و ماری آنتوانت است. نکته‌ای که طراحی این مبل را خاص می‌کند این است که دو سوی انتهایی کاناپه آن به سمت داخل مایل شده است که باعث می‌شود هم مهمانان با راحتی بیشتری روی مبل نشسته و هم یک حالت C شکل به نحوه نشستن آن‌ها می‌دهد تا ضمن نشستن و صحبت کردن، بتوانند یکدیگر را هم ببینند.

منبت‌کاری‌هایی که روی تاج مبل مدل مارسی می‌شود، به شکل برگ و گل است که زیبایی چوب آن را دو چندان می‌کند.

اگر جزو افرادی هستید که تمایل به مبل کلاسیک دارید ولی نمی‌خواهید مبلتان دیگر خیلی کلاسیک باشد، بهتر است از این مدل دوری کنید. این مدل مبل بیشتر برای مکان‌های رسمی و بزرگ مناسب است.

مدل چستر

کاناپه چستر

جنس پارچه‌هایی که برای مبل چستر استفاده می‌شود بیشتر چرم و در بعضی موارد، جیر یا مخمل است. مبل چسترفیلد یکی از معروف‌ترین مدل‌های مبل فرانسوی می‌باشد که محبوبیت زیادی را بین افراد مختلف به دست آورده است.

مبلمان چستر طراحی بزرگ و حجیم دارد که روی پشتی و گاهی حتی روی دسته‌های بزرگ آن، دکمه‌های بزرگ در فواصل معین و منظم قرار گرفته است. که به آن لمسه می‌گویند. ظاهر رسمی و زیبای این مبل باعث شده است که برای مکان‌های اداری و شیک از آن به وفور استفاده کنند.

مدل مبل چستر در سبک‌های مدرن و کلاسیک طراحی می‌شود که بر اساس سلیقه و نوع دکوراسیون خانه یا محل کار خود می‌توانید بین انواع آن، اقدام به انتخاب کنید.

مدل ورسای

مبلمان مدل ورسای را بیشتر با استفاده از چوب راش می‌سازند تا استحکام بالاتری داشته باشد. این مدل مبل از سبک مبل‌های سلطنتی دوره لویی شانزدهم اقتباس شده است و ویژگی بارز آن هم منبت‌کاری‌های بسیار زیاد و ظریف آن است. حجم منبت‌کاری روی چوب این مبل آن قدر زیاد است که توجه هم بیننده است را به خود جلب می‌کند. معمولاً برای آن که چوب و طرح‌های روی چوب این مبل شکلی کهنه و زیباتر به خود بگیرد، از پتینه کاری با ورق طلا بر روی آن استفاده می‌شود.

همان طور که گفتیم، منبت‌کاری‌های مبل ورسای فرانسوی بسیار ظریف است به طوری که با کوچک‌ترین ضربه‌ای ممکن است ترک بخورد. بیشتر طرح‌های منبت‌کاری چوب مبل ورسای، گندم و خوشه‌های آن است. البته منبت‌کاری‌ها در قابی از چوب قرار دارند که باعث می‌شود ضربه‌های وارده به چوب، از طرح‌های کنده شده بر چوب دور بماند؛ ولی خب این مبل بسیار فاخر است و باید همیشه در حمل و نقل آن، جانب احتیاط را رعایت کنید.

سخن پایانی

هنگام خرید مبلمان فرانسوی به این نکته توجه کنید که اگر نور خانه یا فضای مورد نظر کم است، با استفاده از نور مصنوعی آن را افزایش دهید. همچنین در صورتی که مبل در فضایی در معرض خطر کثیفی قرار دارد، به جنس پارچه و کوسن‌های آن توجه کنید. مبل‌های فرانسوی معمولاً حجم زیادی دارند؛ بنابراین اگر خانه شما کوچک می‌باشد، بهتر است از خیر کاناپه سه نفره بگذرید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید و کاربردی واقع شده باشد.

اگر در خصوص مبلمان فرانسوی و یا سبک مبل فرانسوی سؤالی دارید، آن را در قسمت نظرات زیر همین مقاله مطرح کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن، پاسخگوی شما باشیم.

۵/۵ از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
error: